Napsali o nás ...
KOLOBĚŽKA A JÁ
rozhovor o koloběhu : Šárka Pavlíčková a RNDr. Gaďourek Zdeněk,Ph.D. , duben 2017
Pár řádků o sobě ... Pocházím z malebné vesničky pod hradem Helfštýn v Moravské bráně. Vystudoval jsem učitelství TV-Z. V současné době jsem v důchodu, v produktivním věku učitelská profese na ZŠ, SŠ a UP Olomouc pedagogické fakultě. Mám trenérské licence na tenis, biatlon, atletiku a lyžování. Aktivně jsem hrál fotbal a běhal na lyžích za ligovou VŠTJ Univerzitu Olomouc.
Na počátku všeho byl u vás sportovní kroužek, kdo přišel s nápadem zaměřit oddíl na koloběžky? S manželkou jsme vedli sportovní kroužky při ZŠ Hranická Lipník n.B. zaměřené na rekreační tenis, turistiku a všeobecnou sportovní přípravku. Naši svěřenci chtěli soutěžit, tenis nebyl vhodný a tak jsem si vzpomněl na tréninky v běhu na lyžích. V rámci letní přípravy jsme jezdili na kole, na kolečkových lyžích a koloběžce…. koloběžka zaujala.
Odkdy pracujete s dětmi? Práci v klubu se věnujete ve volném čase nebo je to práce na plný úvazek? S mládeží pracuji od roku 1970 tedy víc jak 40 let a mám několik ocenění od UP Olomouc, města Lipníka n.B. , ČUV Svazarmu, Českého atletického svazu,.
Předpokládám, že sám také jezdíte na koloběžce nebo se věnujete i jiným sportům? A jak relaxujete? Na koloběžce jezdím při tréninku nebo jako doprovod při závodech mládežnického družstva. Jinak rekreačně tenis, lyžování, cykloturistika, sportovní hry, rybaření. Relaxuji jako zahrádkář nebo ve wellness.
U koloběžkového oddílu já osobně vidím největší problém v koloběžkách. Přece jen na běh, fotbal nebo na odbíjenou stačí tenisky a případně míč. Tady každý musí mít svoji koloběžku, a to není levná záležitost. Znamená to, že přijmete jen dítě, které už koloběžku má? Nebo jak to řešíte? Z počátku si zájemci o koloběžkový sport pořídili vlastní koloběžky Kickbike. Následně se mám velmi dobře rozběhla spolupráce s českým výrobcem koloběžek KOSTKA, který nám zapůjčí koloběžky pro naše akce a tak můžeme zájemců koloběžky Hill zapůjčit. Za vším však stojí aktivita klubu a naše prezentace koloběžek při různých akcích města, škol okresu Přerov nebo v Olomouci či televizi.
Jaký je zájem dětí o koloběh? V letošním roce pořádáme 8. Ročník Lipenské koloběžky K-Tour ve sprintu, smíšených štafetách a časovce pro žáky mikroregionu Lipensko… např. ve smíšených štafetách startovalo v roce 2016 21 štafet ve čtyřech kategoriích. Nutno však říci, že tyto akce děti zajímají, většinou však jako jednorázové nabídky sportovní aktivity. Nové členy hledáme přes uvedou K-Tour, při prezentačních akcích oslovujeme příchozí, organizujeme koloběžkové akce a vyhlašujeme sportovní kroužek “Koloběžka a abeceda sportu“. V Lipníku jsme zavedeným sportovním klubem a od roku 2010 jsme získali čtyři Uznání Rady města Lipník n.B. za sportovní výsledky v kategorii družstvo – mládež. Toto vše plus personální zázemí nám pomáhá při oslovení dětí a mládeže.
Jste výběrovým kroužkem nebo se snažíte zapojit co nejvíce dětí? Nejsme výběrovým spolkem, každý rok vyhlašujeme sportovní kroužek při ZŠ a MŠ Hranická, do kroužku i klubu nám chodí děti z Dětského domova i jiných lipenských škol.
Jak často trénujete a jak tréninky pojímáte? Kladete důraz na komplexní přípravu nebo se zaměřujete spíš jen na koloběh? Trénink máme rozvrhnutý do přípravného, předzávodního, závodního a regeneračního cyklu. Je to tedy o tom v jaké cyklu se trenink realizuje minimálně však 1x týdně, maximálně 4x týdně. V tréninku mládeže v období rozvoje pohybových dovedností a pohybových schopností klademe důraz na všestrannost (ABC sportu) a regeneraci. Přes zimní období se připravujeme v tělocvičně, zkoušíme běžky a využíváme bazénu. V předzávodním období se pozvolna zvyšuje objem jízdy na koloběžce.
Od založení klubu se opakovaně můžete pochlubit spoustou úspěchů – byl jste vyhlášen nejlepším trenérem a vaše družstvo mládeže nejlepším kolektivem mládeže. Co vše jste pro to musel/i udělat, jak se vám to povedlo? Především musí být „zapálené děti“, porozumění v rodinném zázemí a spolupracující rodiče. Dalším předpokladem jsou zkušenosti s tréninkem mládeže nebo organizační schopnosti. Město Lipník n.B., Olomoucký kraj a Česká unie sportu nás finančně podporují formou příspěvků a grantů. Toto vše když se složí do mozaiky, pak z toho vypadne smysluplná aktivita.
Kolik trenérů a instruktorů se dětem věnuje? Jsou to koloběžkáři nebo lidé z různých sportů? A pracují jako dobrovolníci nebo je práce v klubu něco jako jejich vedlejší pracovní poměr? Práce v klubu je zcela bez úplaty a tak jak se průběžně zapojují rodiče
taková je organizace závodů a účastí na soutěžích. V současnosti se trenérské práci věnuji sám, do organizace vstupuje moje manželka Hela, dcera Lenka a zástupce rodičů. .. je to o vzájemné spolupráci, odpovědnosti a důvěře. Máme i negativní zkušenosti, jak si někteří jedinci vysvětlovali vstřícnost ze strany klubu.
Jak provoz oddílu a celoroční přípravu financujete – z příspěvků rodičů nebo máte sponzory a žádáte o granty? Financování klubu je více zdrojové počínaje příspěvky rodičů, přes granty města Lipníka n.B. , příspěvky České unie sportu a Olomouckého kraje. Oslovujeme sponzory a v této oblasti máme úspěch u těch, kde fungují osobní vztahy, seznam máme uveden na www.1klubkolobehulipnik.cz.
Co poradíte těm, kteří se chtějí věnovat dětem a chtějí založit koloběžkový oddíl - jak a čím začít? Naše cesta ke koloběžkám v malém městečku v Moravské bráně byla podpořena předchozími aktivitami v zájmovém sportovním kroužku, tenisové škole, tréninkem ve sportovních klubech. Podle mého názoru je několik faktorů, které ovlivňují cestu ke koloběžkovým aktivitám ať hobby nebo sportovní zaměření : odhodlanost a obětavost organizátorů, podmínky pro sportování (sportovní zázemí, počet dětí v místě, vstřícnost školských zařízení), konkurence ostatních sportů v místě, zaujetí rodičů pro využití volného času svých dětí. Naše aktivity jsou spojeny se školou, protože i manželka byla kantorkou převážně na jedné škole a tak nás znají děti i jejich rodiče či prarodiče. Naše cesta ke koloběhu a předchozím aktivitám tedy začala ve škole.
Co je na práci s dětmi v této oblasti nejtěžší? Na co by se měl každý trenér připravit?
Trenérská činnost v tomto případě musí respektovat různorodost potřeb a projevů dítěte a toto se řeší individuálním přístupem ke každému. Přiměřenost, trpělivost a spolehlivost by měla být devizou každého, kdo vstupuje do světa dětí a mládeže. Zájmy dětí se v současnosti liší od zájmů rodičů či trenérů, když byli ve věku svých děti a svěřenců, přistupují pozitivní i negativní vlivy vrstevníků a kamarádů. Trenér by měl spravedlivě řešit aktuální situace, ale ne vždy se to podaří, tak pak je na místě rozprava o problému.
Oddílů koloběhu se zaměřením na děti a mládež u nás moc není. Prozraďte, kde to s dětmi také umí. Spolupracujete s nějakým oddílem a tušíte, co by pomohlo, aby takových klubů a oddílů bylo víc? Podle statistik a výsledků mládežnických kategorií jsou na tom v Česku dobře vedle nás v Jeseníku, PSP Plzeň, Náchod, Unikosy Praha. Koloběžková aktivita se rozbíhá i v nově vznikajících klubech a tam začínají pracovat s jednotlivci a já doufám, že se to rozvine do prezentace mládežnických družstev. Pro rozvoj mládežnického koloběhu by bylo vhodné pořádat samostatné soutěžní víkendy a oddělit je od závodů pro dospěláky. Má to ovšem několik pro a proti a tak vše závisí na filozofii rozvoje koloběhu.
často se účastníte koloběžkových závodů u nás i v zahraničí - co obnáší zorganizovat takový výjezd? Především musí být stanoveny priority v termínové listině na celou sezonu. Akce Rollo ligy ČSK a Eurocupu IKSA jsou pod garancí klubu. Na tyto akce nominuje závodníky Rada klubu. S předstihem zajišťujeme přihlášky a startovné, ubytování, dopravu auty rodičů, pojistění. Pro ubytování dáváme přednost pobytu v budově před stanováním.Na žačátku sezony jsou to lékařské prohlídky, schůzky s rodiči a další formální věci. Nutno vyúčtovat náklady na akci podle podmínek poskytovatelů dotací nebo sponzorů. Pravidelné tréninky nám slouží pro kontakt se závodníky případně s jejich rodiči.
V roce 2010 jste začali pořádat i závody pro děti – pro koho jsou závody určeny? Může přijít i dítě z ulice, kdokoli z dětí, kdo si chce poměřit síly?
Lipenskou koloběžku – K-Tour organizujeme přes školy jako tradiční jarní nebo podzimní akci. Nicméně má možnost kdokoliv, na závodech půjčujeme koloběžky KOSTKA, nevybíráme startovné. O propozicích je veřejnost informována na našich www stránkách, dále v naší vývěsce ve městě, v Lipenských listech a plakátech akcí města na daný měsíc.
Náš projekt skromně označujeme Koloběžky do škol.
V rámci klubu u vás trénuje i spousta dospělých koloběžkářů, využíváte nějak možnost propojení obou kategorií – dětí a dospělých? Klub koloběhu Lipník n.B. lipenští dráčci a draci 2010 zs., je v současnosti převážně mládežnický team s kategoriemi kids až juniors. Naši první odchovanci jsou ve věku, kdy končí středoškolské studium a nebo zahajují vysokoškolskou přípravu. Pokud máte na mysli dospěláky, tak tito se odklonili nekalosoutěžními kroky na podzim v roce 2012. Do této doby fungovalo jen personální propojení vzhledem k různosti finančních zdrojů či podmínek pro trénink nebo společná doprava na závody. V našem programu na období 2016 – 2018 je nabídka jak pro závodní aktivity tak pro akce hobby jak mládeže, tak dospěláků.
Předpokládám, že činnost a úspěchy klubu se neobejdou bez podpory rodičů – jaká je u vás v klubu jejich role – osobní a finančí podpora, pomoc na akcích, doprava dětí na závody... Spolupráce klubu s rodiči přináší něco na čem stavíme koloběžkovou aktivitu. Ze strany klubu informujeme rodiče přes emaily o dění v klubu a závazných úkolech – termínech. Role rodičů spočívá nejen v pomoci při akcích klubu (doprava na závody, pomoc při akcích, finanční pokrytí nákladů, apod.) ale i spoluúčast na řízení klubu –Valná hromada členů klubu, případné oslovení sponzorů. V současné době má náš klub 34 členů jak řádných, tak přidružených a jejich počet pro rok 2017 není uzavřen.
● Aktuální doplnění mimo rozhovor na konci roku 2017
Náš Klub koloběhu Lipník n.B., lipenští dráčci a draci 2010 z.s. nabírá opět aktivitu a hodláme navázat na mládežnický team, jaký byl na ME 2013, na MS 2014 a EC 2015….. ale závodění a výsledky nejsou tím hlavním …. tím je spokojenost a prožitkovou s koloběžkou.
Dobrá parta se prosadila na EC v Račicích a ME v Rakousku 2017. Naše plány nemůže zhatit samolibost jednoho z rodičů, náš klub se odpovědně staví k závodnímu koloběhu i k akcím Koloběžky do škol.
rozhovor o koloběhu : Šárka Pavlíčková a RNDr. Gaďourek Zdeněk,Ph.D. , duben 2017
Pár řádků o sobě ... Pocházím z malebné vesničky pod hradem Helfštýn v Moravské bráně. Vystudoval jsem učitelství TV-Z. V současné době jsem v důchodu, v produktivním věku učitelská profese na ZŠ, SŠ a UP Olomouc pedagogické fakultě. Mám trenérské licence na tenis, biatlon, atletiku a lyžování. Aktivně jsem hrál fotbal a běhal na lyžích za ligovou VŠTJ Univerzitu Olomouc.
Na počátku všeho byl u vás sportovní kroužek, kdo přišel s nápadem zaměřit oddíl na koloběžky? S manželkou jsme vedli sportovní kroužky při ZŠ Hranická Lipník n.B. zaměřené na rekreační tenis, turistiku a všeobecnou sportovní přípravku. Naši svěřenci chtěli soutěžit, tenis nebyl vhodný a tak jsem si vzpomněl na tréninky v běhu na lyžích. V rámci letní přípravy jsme jezdili na kole, na kolečkových lyžích a koloběžce…. koloběžka zaujala.
Odkdy pracujete s dětmi? Práci v klubu se věnujete ve volném čase nebo je to práce na plný úvazek? S mládeží pracuji od roku 1970 tedy víc jak 40 let a mám několik ocenění od UP Olomouc, města Lipníka n.B. , ČUV Svazarmu, Českého atletického svazu,.
Předpokládám, že sám také jezdíte na koloběžce nebo se věnujete i jiným sportům? A jak relaxujete? Na koloběžce jezdím při tréninku nebo jako doprovod při závodech mládežnického družstva. Jinak rekreačně tenis, lyžování, cykloturistika, sportovní hry, rybaření. Relaxuji jako zahrádkář nebo ve wellness.
U koloběžkového oddílu já osobně vidím největší problém v koloběžkách. Přece jen na běh, fotbal nebo na odbíjenou stačí tenisky a případně míč. Tady každý musí mít svoji koloběžku, a to není levná záležitost. Znamená to, že přijmete jen dítě, které už koloběžku má? Nebo jak to řešíte? Z počátku si zájemci o koloběžkový sport pořídili vlastní koloběžky Kickbike. Následně se mám velmi dobře rozběhla spolupráce s českým výrobcem koloběžek KOSTKA, který nám zapůjčí koloběžky pro naše akce a tak můžeme zájemců koloběžky Hill zapůjčit. Za vším však stojí aktivita klubu a naše prezentace koloběžek při různých akcích města, škol okresu Přerov nebo v Olomouci či televizi.
Jaký je zájem dětí o koloběh? V letošním roce pořádáme 8. Ročník Lipenské koloběžky K-Tour ve sprintu, smíšených štafetách a časovce pro žáky mikroregionu Lipensko… např. ve smíšených štafetách startovalo v roce 2016 21 štafet ve čtyřech kategoriích. Nutno však říci, že tyto akce děti zajímají, většinou však jako jednorázové nabídky sportovní aktivity. Nové členy hledáme přes uvedou K-Tour, při prezentačních akcích oslovujeme příchozí, organizujeme koloběžkové akce a vyhlašujeme sportovní kroužek “Koloběžka a abeceda sportu“. V Lipníku jsme zavedeným sportovním klubem a od roku 2010 jsme získali čtyři Uznání Rady města Lipník n.B. za sportovní výsledky v kategorii družstvo – mládež. Toto vše plus personální zázemí nám pomáhá při oslovení dětí a mládeže.
Jste výběrovým kroužkem nebo se snažíte zapojit co nejvíce dětí? Nejsme výběrovým spolkem, každý rok vyhlašujeme sportovní kroužek při ZŠ a MŠ Hranická, do kroužku i klubu nám chodí děti z Dětského domova i jiných lipenských škol.
Jak často trénujete a jak tréninky pojímáte? Kladete důraz na komplexní přípravu nebo se zaměřujete spíš jen na koloběh? Trénink máme rozvrhnutý do přípravného, předzávodního, závodního a regeneračního cyklu. Je to tedy o tom v jaké cyklu se trenink realizuje minimálně však 1x týdně, maximálně 4x týdně. V tréninku mládeže v období rozvoje pohybových dovedností a pohybových schopností klademe důraz na všestrannost (ABC sportu) a regeneraci. Přes zimní období se připravujeme v tělocvičně, zkoušíme běžky a využíváme bazénu. V předzávodním období se pozvolna zvyšuje objem jízdy na koloběžce.
Od založení klubu se opakovaně můžete pochlubit spoustou úspěchů – byl jste vyhlášen nejlepším trenérem a vaše družstvo mládeže nejlepším kolektivem mládeže. Co vše jste pro to musel/i udělat, jak se vám to povedlo? Především musí být „zapálené děti“, porozumění v rodinném zázemí a spolupracující rodiče. Dalším předpokladem jsou zkušenosti s tréninkem mládeže nebo organizační schopnosti. Město Lipník n.B., Olomoucký kraj a Česká unie sportu nás finančně podporují formou příspěvků a grantů. Toto vše když se složí do mozaiky, pak z toho vypadne smysluplná aktivita.
Kolik trenérů a instruktorů se dětem věnuje? Jsou to koloběžkáři nebo lidé z různých sportů? A pracují jako dobrovolníci nebo je práce v klubu něco jako jejich vedlejší pracovní poměr? Práce v klubu je zcela bez úplaty a tak jak se průběžně zapojují rodiče
taková je organizace závodů a účastí na soutěžích. V současnosti se trenérské práci věnuji sám, do organizace vstupuje moje manželka Hela, dcera Lenka a zástupce rodičů. .. je to o vzájemné spolupráci, odpovědnosti a důvěře. Máme i negativní zkušenosti, jak si někteří jedinci vysvětlovali vstřícnost ze strany klubu.
Jak provoz oddílu a celoroční přípravu financujete – z příspěvků rodičů nebo máte sponzory a žádáte o granty? Financování klubu je více zdrojové počínaje příspěvky rodičů, přes granty města Lipníka n.B. , příspěvky České unie sportu a Olomouckého kraje. Oslovujeme sponzory a v této oblasti máme úspěch u těch, kde fungují osobní vztahy, seznam máme uveden na www.1klubkolobehulipnik.cz.
Co poradíte těm, kteří se chtějí věnovat dětem a chtějí založit koloběžkový oddíl - jak a čím začít? Naše cesta ke koloběžkám v malém městečku v Moravské bráně byla podpořena předchozími aktivitami v zájmovém sportovním kroužku, tenisové škole, tréninkem ve sportovních klubech. Podle mého názoru je několik faktorů, které ovlivňují cestu ke koloběžkovým aktivitám ať hobby nebo sportovní zaměření : odhodlanost a obětavost organizátorů, podmínky pro sportování (sportovní zázemí, počet dětí v místě, vstřícnost školských zařízení), konkurence ostatních sportů v místě, zaujetí rodičů pro využití volného času svých dětí. Naše aktivity jsou spojeny se školou, protože i manželka byla kantorkou převážně na jedné škole a tak nás znají děti i jejich rodiče či prarodiče. Naše cesta ke koloběhu a předchozím aktivitám tedy začala ve škole.
Co je na práci s dětmi v této oblasti nejtěžší? Na co by se měl každý trenér připravit?
Trenérská činnost v tomto případě musí respektovat různorodost potřeb a projevů dítěte a toto se řeší individuálním přístupem ke každému. Přiměřenost, trpělivost a spolehlivost by měla být devizou každého, kdo vstupuje do světa dětí a mládeže. Zájmy dětí se v současnosti liší od zájmů rodičů či trenérů, když byli ve věku svých děti a svěřenců, přistupují pozitivní i negativní vlivy vrstevníků a kamarádů. Trenér by měl spravedlivě řešit aktuální situace, ale ne vždy se to podaří, tak pak je na místě rozprava o problému.
Oddílů koloběhu se zaměřením na děti a mládež u nás moc není. Prozraďte, kde to s dětmi také umí. Spolupracujete s nějakým oddílem a tušíte, co by pomohlo, aby takových klubů a oddílů bylo víc? Podle statistik a výsledků mládežnických kategorií jsou na tom v Česku dobře vedle nás v Jeseníku, PSP Plzeň, Náchod, Unikosy Praha. Koloběžková aktivita se rozbíhá i v nově vznikajících klubech a tam začínají pracovat s jednotlivci a já doufám, že se to rozvine do prezentace mládežnických družstev. Pro rozvoj mládežnického koloběhu by bylo vhodné pořádat samostatné soutěžní víkendy a oddělit je od závodů pro dospěláky. Má to ovšem několik pro a proti a tak vše závisí na filozofii rozvoje koloběhu.
často se účastníte koloběžkových závodů u nás i v zahraničí - co obnáší zorganizovat takový výjezd? Především musí být stanoveny priority v termínové listině na celou sezonu. Akce Rollo ligy ČSK a Eurocupu IKSA jsou pod garancí klubu. Na tyto akce nominuje závodníky Rada klubu. S předstihem zajišťujeme přihlášky a startovné, ubytování, dopravu auty rodičů, pojistění. Pro ubytování dáváme přednost pobytu v budově před stanováním.Na žačátku sezony jsou to lékařské prohlídky, schůzky s rodiči a další formální věci. Nutno vyúčtovat náklady na akci podle podmínek poskytovatelů dotací nebo sponzorů. Pravidelné tréninky nám slouží pro kontakt se závodníky případně s jejich rodiči.
V roce 2010 jste začali pořádat i závody pro děti – pro koho jsou závody určeny? Může přijít i dítě z ulice, kdokoli z dětí, kdo si chce poměřit síly?
Lipenskou koloběžku – K-Tour organizujeme přes školy jako tradiční jarní nebo podzimní akci. Nicméně má možnost kdokoliv, na závodech půjčujeme koloběžky KOSTKA, nevybíráme startovné. O propozicích je veřejnost informována na našich www stránkách, dále v naší vývěsce ve městě, v Lipenských listech a plakátech akcí města na daný měsíc.
Náš projekt skromně označujeme Koloběžky do škol.
V rámci klubu u vás trénuje i spousta dospělých koloběžkářů, využíváte nějak možnost propojení obou kategorií – dětí a dospělých? Klub koloběhu Lipník n.B. lipenští dráčci a draci 2010 zs., je v současnosti převážně mládežnický team s kategoriemi kids až juniors. Naši první odchovanci jsou ve věku, kdy končí středoškolské studium a nebo zahajují vysokoškolskou přípravu. Pokud máte na mysli dospěláky, tak tito se odklonili nekalosoutěžními kroky na podzim v roce 2012. Do této doby fungovalo jen personální propojení vzhledem k různosti finančních zdrojů či podmínek pro trénink nebo společná doprava na závody. V našem programu na období 2016 – 2018 je nabídka jak pro závodní aktivity tak pro akce hobby jak mládeže, tak dospěláků.
Předpokládám, že činnost a úspěchy klubu se neobejdou bez podpory rodičů – jaká je u vás v klubu jejich role – osobní a finančí podpora, pomoc na akcích, doprava dětí na závody... Spolupráce klubu s rodiči přináší něco na čem stavíme koloběžkovou aktivitu. Ze strany klubu informujeme rodiče přes emaily o dění v klubu a závazných úkolech – termínech. Role rodičů spočívá nejen v pomoci při akcích klubu (doprava na závody, pomoc při akcích, finanční pokrytí nákladů, apod.) ale i spoluúčast na řízení klubu –Valná hromada členů klubu, případné oslovení sponzorů. V současné době má náš klub 34 členů jak řádných, tak přidružených a jejich počet pro rok 2017 není uzavřen.
● Aktuální doplnění mimo rozhovor na konci roku 2017
Náš Klub koloběhu Lipník n.B., lipenští dráčci a draci 2010 z.s. nabírá opět aktivitu a hodláme navázat na mládežnický team, jaký byl na ME 2013, na MS 2014 a EC 2015….. ale závodění a výsledky nejsou tím hlavním …. tím je spokojenost a prožitkovou s koloběžkou.
Dobrá parta se prosadila na EC v Račicích a ME v Rakousku 2017. Naše plány nemůže zhatit samolibost jednoho z rodičů, náš klub se odpovědně staví k závodnímu koloběhu i k akcím Koloběžky do škol.
Copyright 2013-14 Všechna práva vyhrazena Klub koloběhu Lipník n.B. , o.s.
Doslovné ani částečné přebírání informací není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího svolení.
Doslovné ani částečné přebírání informací není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího svolení.